24. února se v Paříži uskuteční 42. ročník Césaru, ceremonie, která odmění nejlepší filmy a interpretace, které v roce 2021 přerušily francouzskou kinematografii.
Zatímco jsme se v úterý 24. ledna dozvěděli, že Roman Polanski se vedení akce nakonec vzdal, nominace padla ve středu 25. ledna!
Mezi výběrem vynikají dvě díla: Frantz od Françoise Ozona vydané 7. září a Elle od Paula Verhoevena představeného na posledním filmovém festivalu v Cannes.
Zde je úplný seznam nominací podle kategorií.
Nejlepší film
- Elle, Paul Verhoeven
- Frantz, autor: François Ozon
- Divines, autor: Houda Benyamina
- Les Innocentes, Anne Fontaine
- Ma Loute, Bruno Dumont
- Zlé kameny, Nicole García
- Victoria, Justine Triet
Nejlepší režisér
- François Ozon pro Frantze
- Paul Verhoeven pro ni
- Houda Benyamina pro Divines
- Xavier Dolan za film Jen konec světa
- Anne Fontaine pro Les Innocentes
- Bruno Dumont pro Ma Loute
- Nicole Garcia pro Mal de pierre
Nejlepší herečka
- Isabelle Huppert v Elle
- Judith Chemla ve filmu Život
- Virginie Efira ve Victorii
- Soko v The Dancer
- Marion Cotillard v zlých kamenech
- Marina Foïs v Neodstranitelná
- Sidse Babett Knudsen v La Fille de Brest
Nejlepší herec
- Pierre Niney ve společnosti Frantz
- François Cluzet v Country Doctor
- Omar Sy v čokoládě
- Gaspard Ulliel in Jen konec světa
- Fabrice Luchini v Ma Loute
- Nicolas Duvauchelle ve filmu Nejsem bastard
- Pierre Deladonchamps v Le fils de Jean
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Nathalie Baye ve filmu Jen konec světa
- Anne Consigny v Elle
- Deborah Lukumuena v Divines
- Mélanie Thierry ve hře The Dancer
- Valeria Bruni Tedeschi v Ma Loute
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Vincent Cassel in Jen konec světa
- James Thierrée v Chocolat
- Gabriel Arcand v Le fils de Jean
- Vincent Lacoste ve Victorii
- Melvil Poupaud ve Victorii
- Laurent Lafitte v Elle
Nejslibnější herečka
- Oulaya Amamra v božstvích
- Raph v Ma Loute
- Paula Beer ve společnosti Frantz
- Lily Rose-Depp v Tanečnici
- Noémie Merlant v The Sky Will Wait
Nejlepší mužská naděje
- Niels Schneider ve hře Black Diamond
- Jonas Bloquet v Elle
- Kacey Mottet Klein v Když vám je 17
- Damien Bonnard ve hře Staying Vertical
- Corentin Fila v Když nám je 17
Nejlepší zahraniční film
- Toni Erdmann, autorka Maren Ade
- Já, Daniel Blake, Ken Loach
- Jen konec světa, Xavier Dolan
- Bakalář, Cristian Mungiu
- Manchester u moře, Kenneth Lonergan
- Neznámá dívka, Luc a Jean-Pierre Dardenne
Nejlepší originální scénář
- Romain Compingt, Houda Benyamina, Malik Rumeau pro Divines
- Sólveig Anspach, Jean-Luc Gaget pro The Water Effect
- Sabrina B. Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer pro Les Innocentes
- Bruno Dumont pro Ma Loute
- Justine Triet pro Victoria
Nejlepší adaptace
- David Birke pro ni
- Séverine Bosschem, Emmanuelle Bercot za La Fille de Brest
- François Ozon pro Frantze
- Céline Sciamma pro Můj život cukety
- Nicole Garcia, Jacques Fieschi pro Mal de pierre
- Katell Quillévéré, Gilles Taurand za opravu života
Nejlepší originální hudba
- Gabriel Yared za Chocolat
- Ibrahim Maalouf pro V lesích Sibiře
- Anne Dudley pro ni
- Philippe Rombi pro Frantze
- Sophie Hunger for My Courgette Life
Nejlepší kostýmy
- Anaïs Romand pro The Dancer
- Pascaline Chavanne pro Frantze
- Alexandra Charles pro Ma Loute
- Catherine Leterrier pro Mal de pierre
- Madeline Fontaine pro život
Nejlepší scenérie
- Jérémie D. Lignol pro Chocolat
- Carlos Conti pro Tanečníka
- Michel Barthélémy za Frantze
- Riton DUpire-Clément pro Ma Loute
- Katia Wyszkop pro planetárium
Nejlepší fotka
- Stéphane Fontaine pro ni
- Pascal Marti za Frantze
- Caroline Champetier pro Les Innocentes
- Guillaume Deffontaines pro Ma Loute
- Christophe Beaucarne pro Mal de pierre
Nejlepší střih
- Loïc Lallemand, Vincent Tricon pro Divines
- Job Ter Burg pro ni
- Laure Gardette pro Frantze
- Xavier Dolan za film Jen konec světa
- Simon Jacquet pro zlé kameny
Nejlepší zvuk
- Brigitte Taillandier, Vincent Guillon, Stéphane Thiébaut pro Chocolat
- Jean-Paul Mugel, Alexis Place, Cyril Holtz, Damien Lazzerini za Elle
- Martin Boissau, Benoît Gargonne, Jean-Paul Hurier za Frantze
- Jean-Pierre Duret, Sylvain Malbrant, Jean-Pierre Laforce pro Mal de pierre
- Marc Engels, Fred Demolder, Sylvain Réty, Jean-Paul Hurier pro L'Odyssée
Nejlepší krátký film
- Po Suzanne, autor Félix Moati
- Za zvuku zvonů, od Chabname Zariaba
- Chasse Royale, Lise Akoka a Romane Gueret
- Maman (s), autorka Maïmouna Doucouré
- Směrem k něžnosti, Alice Diop
Nejlepší animovaný celovečerní krátký film
- Café Froid, François Leroy a Stéphane Lansaque
- The One With Two Souls, od Fanbrice Luang-Vije
- Animovaný deník, Donato Sansone
- Peripheria, David Coquard-Dassault
Nejlepší animovaný film, celovečerní film
- Dívka bez rukou, Sébastien Laudenbach
- Ma Vie de Courgette, Claude Barras
- Červená želva, Michaël Dudok de Wit
Nejlepší první film
- Cigarety a horká čokoláda, Sophie Reine
- Tanečník, Stéphanie Di Giusto
- Černý diamant, Arthur Harari
- Divines, autor: Houda Benyamina
- Rosalie Blum od Julien Rappeneau
Nejlepší dokument
- Nejnovější zprávy o kosmu od Julie Bertuccelli
- Fuocoammare, za Lampedusou, Gianfranco Rosi
- Děkuji šéfe ! François Ruffin
- Swagger od Oliviera Babineta
- Cesta francouzským kinem od Bertranda Taverniera